PUSULA ARAMA KURTARMA VE DOĞA SPORLARI GENÇLİK SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ     

HABERLER

padok kütahya

Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için pedal çeviriyorlar

Kütahya'da faaliyet gösteren Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği (PADOK), bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için kurduğu bisiklet kulübü ile etkinlikler düzenliyor.

Dernek Başkan Yardımcısı Zekiye Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek bünyesinde oluşturdukları bisiklet kulübü ile haftanın belirli günlerinde daha çok şehirden ve araç trafiğinden uzak alanlarda, bisiklet sürme faaliyetinde bulunduklarını söyledi.

Dernek olarak dağcılık ve doğa sporlarında aktif olmayı hedeflediklerini belirten Kaya, şunları kaydetti:

"Faaliyetlerimize ilk olarak arama kurtarma olarak başladık. Sonrasında insanları zinde tutmak, şehrin gürültüsünden uzak alanlarda stres atmalarını sağlamak ve Kütahya'nın sosyal spor yaşamına katkı sağlamak adına çalışmalar yapmaya başladık. Tenis, doğa yürüyüşleri, dalış gibi branşlarda etkinlikler düzenliyoruz. Yine oluşturduğumuz bisiklet kulübümüzle de belirlediğimiz günlerde, yüksek katılım gösterilmesi için de akşam saatlerinde bisiklet sürme faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bir anlamda bu faaliyetimizle bisiklet severleri doğada buluşturuyoruz. Şimdilik il merkezine yakın doğal alanlarda yaptığımız etkinliğimizi ilerleyen günlerde ilçelerimiz ile tarih ve kültürel yapısıyla ön plana çıkmış alanlarda sürdürmeyi planlıyoruz."

Etkinliklere katılmak isteyenlerin sosyal medya aracılığıyla kendilerine ulaşabileceklerini kaydeden Kaya, "Etkinliğimize katılmak isteyenlerin bisikletlerinin olma şartı yok. Hazırladığımız proje kapsamında Sağlık Bakanlığının bize bağışladığı 25 adet bisikleti katılımcılara kullandırabiliyoruz." diye konuştu.

Kaya, bisiklet sürme etkinliklerinde, kendilerine trafikte kolaylık sağlayan araç sürücülerine de teşekkür ettiklerini sözlerine ekledi.

Kulübün etkinliğine katılanlardan lise öğrencisi İrem Kahraman ise "Hem spor açıdan hem de stres atma bakımından çok güzel bir etkinlik. Yoğun eğitim hayatımda keyifli bir etkinliğe katılmanın mutluluğunu yaşıyorum." ifadelerini kullandı.

mustafa kemal

Büyük Önder Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. yılı

KÜTAHYA (AA) - Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Derneği (PADOK) ile Kütahya Dağcılık İl Temsilciliği, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77'nci yılı dolayısıyla Domaniç Dağı'nda anma kampı ve yürüyüşü düzenledi.

Bir gün önce gelerek dağa kamp kuran PADOK üyeleri, saat 09.05'te saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı'nı okuyup, 25 kilometre uzaklıktaki Darıtepesi'ne yürüdü.

PADOK Yönetim Kurulu Başkanı Levent Bircan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyulan günlerden geçildiğini, bu yüzden dernek olarak organize ettikleri "10 Kasım Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü"nü Domaniç'te gerçekleştirmeye karar verdiklerini söyledi.

Kütahya Dağcılık İl Temsilcisi Zekiye Kaya da kentte doğa sporları adına yürüyüşler düzenlediklerini ifade ederek, "Bu yıl yürüyüşümüzü Domaniç'te gerçekleştirmek istedik. Eskişehir'den ve Kütahya"dan gelen katılımcılarımızla bu akşam kamp yapacağız. Yürüyüşümüzde 40 kişilik bir ekiple gerçekleştireceğiz" dedi.

10.11.2015

kütahya

24.03.2018

peak lenin

Zekiye Kaya, Peak Lenin Zirvesinde

Kütahya Dağcılık İl Temsilcisi-Pusula Arama Kurtarma Doğa Sporları Derneği (PADOK) Başkan Yardımcısı Zekiye Kaya, Kırgızistan’ın Pamir Dağları silsilesinde bulunan 7 bin 134 metre yükseklikteki Peak Lenin Dağı tırmanışında zirve yaptı.
Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından son 3 yıldaki tırmanışların değerlendirildiği ve yoğun bir tırmanış programı içerisinde denemeye tabi tutulan 51 dağcı arasından ilk 6’ya giren Zekiye Kaya, ‘Yüksek İrtifa Milli Takıma’ seçildi.
Türkiye Dağcılık Federasyonu 2017 yıllık faaliyet programında yer alan Lenin Tırmanışı için Milli Takım’a seçilen Kütahya Dağcılık İl Temsilcisi ve PADOK Başkan Yardımcısı Zekiye Kaya ile ekip arkadaşları İbrahim Akçay, İbrahim Çelik, Muhammed Yılmaz, Yılmaz Seferoğlu, Semra Keskin’in 7 bin 134 metre yükseklikteki Peak Lenin Dağı tırmanışı 24 Temmuz’da başladı.
Zekiye Kaya, İbrahim Akçay, İbrahim Çelik, Muhammed Yılmaz, Yılmaz Seferoğlu 7 bin 134 metre yükseklikteki zirveyi başarıyla tamamladı.
Karlı ve buzlu dağda kamp kuran, olumsuz hava şartlarına adeta meydan okuyan Zekiye Kaya, 20 gün süren bir tırmanışla Asya Kıtası’nın en yüksek zirvelerinden biri olan Peak Lenin Dağı’nda 7 bin 134 metrede Atatürk motifli Türk bayrağını dalgalandırdı.
Dağcılığın kendisi için büyük bir tutku ve yaşam felsefesi olduğunu ifade eden Kütahya Dağcılık İl Temsilcisi ve PADOK Başkan Yardımcısı Zekiye Kaya, bu yolda birçok zorlu etap ve antrenman gerçekleştirip hedefe ulaştığını söyledi.
Ağustos’un 12’sinde faaliyeti sorunsuz şekilde tamamlayarak yurda dönen Zekiye Kaya, Kütahya’da Pusula Arama Kurtarma Doğa Sporları Derneği üyeleri tarafından büyük bir heyecan ve gururla karşılandı.

14.08.2017

padok

Kütahya'da 17 Yıl Aradan Sonra İlk Okçuluk Yarışı

Kütahya’da Gençlik Spor İl Müdürlüğü okçuluk İl Temsilciliği tarafından 17 yıl aradan sonra okullar arası ilk defa okçuluk yarışı düzenlendiği bildirildi.
Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Gençlik Spor Kulübü (PADOK) Okçuluk Antrenörü Sibel Tiryaki, dernek olarak Kütahya’da sporcu sayısını arttırmaya çalıştıklarını ifade ederek, ”Yarışmaya ilimizdeki okullardan çok sayıda öğrenci katılmış ve derneğimiz bünyesinde eğitim alan sporcularımız okulları adına yarışmıştır. Uzun yıllar sonra ilimizde okçuluk adına bir yarışma düzenlenmesinin hem ilimiz hem de okçuluk sporu için çok önemlidir. Kulübümüzden Kadir Öztürk, Cem Burak Ekiztaş, Nail Eren Bircan, Bera Arda Genç, Bora Fazlı, Fatma Zehra Öz, Meryem Keler okulları adına katılarak çeşitli dereceler almışlardır” dedi.
Yarışma sonunda düzenlenen ödül törenine Gençlik ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Okçuluk il Temsilcisi Yüksel Gültekin, PADOK Başkanı Levent Bircan, UMKEDER İl Temsilcisi Yunus Genç katılarak hediyelerini takdim ettiler.
Okçuluk branşında öğrenciler dışında yetişkin grubunda da sporcu yetiştirdiklerini belirten Tiryaki, Antalya’da düzenlenecek olan yarışlara sporcuların Kütahya adına katılacaklarına işaret etti.

28.04.2018

padok


Akademik 130 Dağcı İle Atatürk

Atatürk’ün Ölümünün 76. Yılı 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası sebebiyle PADOK (Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Gençlik ve Spor Kulübü Derneği) ile Kütahya Dağcılık İl Temsilciliği tarafından ortaklaşa düzenlen 10 Kasım Atatürk’ü Anma, Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü 2 bin 312 metre yüksekliğindeki Murat Dağı’nda gerçekleştirildi. Kütahya PADOK Ekibi ev sahipliğinde gerçekleştirilen yürüyüşe, İzmir DEDAK (Dokuz Eylül Dağcılık Kulübü), İzmir Doğa Dağcılık Kulübü, İzmir KORDAK (Kordelya Dağcılık Kulübü), ESDAK (Eskişehır Dağcılık Kulübü), DPÜDAK (Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü) ve AKADEMİK (Akşehir Dağcılık İhtisas Kulübü) kulüplerinden 130 dağcı katıldı. Cumartesi günü Çavdarhisar Aizonai Antik Kentinde buluşan dağcılar, buradaki tarihi kentin tüm bölümlerini gezdiler. Daha sonra Gediz İlçesine geçen dağcılar, dağda kuracakları kamp için gerekli hazırlıklarını tamamlayarak Muratdagı’nın bin 450 metresindeki Arapoğlu Yaylası’na çıktı.
Yaylada kamp kuran dağcılar, gece kamp ateşi etrafında Atatürk’ün sevdiği şarkıları ve türküleri söylediler, ataya saygılarını gösteren söyleşiler yaptılar. Pazar sabahı toplanan gurup Kütahya Dağcılık İl Temsilcisi Zekiye Kaya’nın rehberliğinde 09.05’de 1 dakikalık saygı duruşu yaptı ve İstiklal Marşı okudu. Daha sonra zirveye yürüyen dağcılar, sert kış koşullarına rağmen 2 bin 312 metrelik zirveye ulaşmayı başardı. Saat 15.30’da yürüyüş faaliyetini tamamlayan gruplara ev sahibi Kütahya PADOK tarafından katilim belgeleri verilerek ekipler tebrik edildi. Dağcılardan bazıları, Atatürk anısına yapılan yürüyüşün çok güzel ve anlamlı bir faaliyet olduğunu belirterek, sert rüzgarlara rağmen Muratdağı zirvesine tırmanmaktan çok memnun kaldıklarını söylediler. Kütahya ve ilçelerinin adeta bir doğa zengini olduğunu ifade eden dağcılar, çok beğendikleri bu bölgeyi tekrar geleceklerini dile getirdiler ve organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ettiler. Kütahya Dağcılık İl Temsilcisi Zekiye Kaya, tırmanma faaliyetinin çok güzel geçtiğini, böyle bir etkinliği Kütahya’da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ve kendilerine çok iyi tecrübe kazandırdığını söyledi. Dağcılık İl Temsilcisi Kaya, bu etkinlikte kendisini yalnız bırakmayan ve emeği geçen PADOK ekip arkadaşlarına, sağlık hizmetini en iyi şekilde veren UMKE ekibine, güvenlik tedbirlerini yüksek seviyede sağlayan Gökler Kasabası Jandarma Ekibine, her turlu lojistik desteği sağlayan Gediz Kaymakamlığı, Gediz Belediyesi ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü İbrahim Demir’e teşekkür etti.

13.11.2014

padok

Dağcılardan Atatürk anısına zirve yürüyüşü

KÜTAHYA (AA) - Gediz ilçesinde buluşan 130 dağcı, Atatürk Haftası dolasıyla bölgenin en yüksek dağlarından Murat Dağı'nın zirvesine yürüyüş gerçekleştirdi.

Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Kulübü (PADOK) öncülüğünde, İzmir'den Dokuz Eylül Dağcılık Kulübü (DEDAK), İzmir Doğa ve Dağcılık Kulübü, İzmir Kordelya Dağcılık Kulübü, Eskişehir Dağıclık Kulübü, Dumlupınar Üniversitesi Dağcılık Kulübü, Akşehir Dağcılık ve İhtisas Kulübü'nden yaklaşık 130 dağcı, ilçede bir araya gelerek Murat Dağı'nın 2 bin 312 metre zirvesine yürüyüşe başladı.

Daha önce Çavdarhisar ilçesinde bulunan Aizanoi Antik Kenti gezen grup, ilçeye gelerek dağın 450 rakımlı tepesinde bulunan Arapoğlu Yaylası'na çıktı.

Burada kamp kuran dağcılar, gece kamp ateşi etrafında Atatürk'ün sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi.

Sabah, yürüyüşlerine devam eden dağcı grup, yaklaşık 6 saatlik yürüyüşün ardından dağın 2 bin 312 metre yüksekliğinde bulunan zirvesine ulaştı.

Burada Atatürk anısına bir dakika saygı duruşunun ardından katılımcılara sertifika verilerek, yürüyüş tamamlandı.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Kütahya İl Temsilcisi Zekiye Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, tırmanma faaliyetinin çok güzel geçtiğini, böyle bir etkinliği Kütahya'da gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Bu tırmanışın kendilerine çok iyi tecrübe kazandırdığını ifade eden Kaya, "Bu etkinlikte bizi yalnız bırakmayan ve emeği geçen dağcı ve sağlık ekibi arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" diye konuştu.

14.11.2014

padok

Domaniç dağlarına kamp kurdular

PADOK (Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları GSH) Derneği dördüncü kez Domaniç dağlarında Milli birlik ve beraberlik yürüyüşü düzenledi.

PADOK tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Milli birlik ve beraberlik yürüyüşüne katılım oranı oldukça fazla oldu.

Program, Palazoğlu göledi arka kısımlarında kamp çadırları kurulup, kamp ateşi yakıldı. Pazar sabahı Darıtepe’ye 20 Km’lik yürüyüş düzenlendi.

PADOK yetkilisi Zekiye Kaya, “Kütahya Dağcılık İl Temsilciliği ve PADOK (Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları GSH Derneği faaliyet programımızda, dördüncü kez Domaniç dağlarında Milli birlik ve beraberlik yürüyüşü düzenledik. Kütahya’nın en güzel ve endemik bitki örtüsünün bulunduğu ve en güzel zamanını yaşayan Domaniç’te aldık. Parkurumuz stabilize yoldan kayın ağaçları arasından Darıtepe yangın gözetleme kulesine ulaşan gidiş dönüş toplamda 20 km yürüyüşümüzü tamamladık. Programımız da bir gece önceden kamp kurulup, kamp ateşimiz yakıldı” dedi.

01.12.2016

gedak

ARAMA KURTARMA VE DOĞA SPORLARI DERNEĞİ KAMUOYUNA TANITILDI

Kütahya’nın Gediz ilçesinde yeni kurulanW Arama Kurtarma ve Doğa Sporları GSK Derneği’nin (GEDAK) tanıtım toplantısı yapıldı.
Gediz Halk Eğitim Merkezi’nde yapılan GEDAK tanıtım toplantısına Belediye Başkanı Mehmed Ali Saraoğlu, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Turgut Çıtak, İlçe Emniyet Müdürü Haci Çağlar, daire amirleri, Pusula Arama Kurtarma Doğa Sporları, UMKEDER, Kütahya Dağcılık İl Federasyonu ve çevre bölge spor temsilci ve üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

14.04.2016

doğa yürüyüşü

Trekking yapıldı

Ülke genelinde kutlanmakta olan Turizm Haftası etkinlikleri ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlanırken son etkinlik Termik-Böcü Deresi parkurunda Doğa Yürüyüşü (Trekking) oldu.

Toplumda turizm bilincini geliştirmek, iç turizmi canlandırmak, halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak amacı ile Ülkemizde her yıl 15 -22 Nisan tarihleri arasında düzenlenmekte olan ve bu yıl 37. si düzenlenen Turizm Haftası ilimizde de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Yapılan etkinlikler kapsamında son etkinlik Kütahya Valisi Kenan Çiftçi’nin de katılımıyla Termik Sitesi Halı Saha yanında toplanılarak Termik-Böcü Deresi parkurunda Doğa Yürüyüşü (Trekking) oldu.

Yapılan yürüyüşe Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, İl Kültür ve Turizm Müdürü Zülkarni Yeldemez, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Sadık Ölçen, Pusula Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Klübü üyeleri ve spor severler katıldı.

24.04.2013

padok

Gedak’tan Babalar Çocuklar Kampı

Gediz Arama Kurtarma Doğa Sporları ve Gençlik Spor Kulübünün ( GEDAK) Kütahya’dan PADOK ve UMKEDER dernekleriyle müşterek olarak gerçekleştirdiği geleneksel “Babalar, Çocuklar” kampına 50 kişi katıldı.Kamp sabah babalar ve çocukların birlikte çadır kurmasıyla başladı. Baba-çocuk takımlar halinde gülle atma, disk atma, çuval yarışı, futbol, voleybol maçları ve 70 metre halatta kayma etkinlikleri heyecanlı sahnelere neden oldu. Akşam saatlerinde gerçekleştirilen 4 kilometre gece yürüyüşü sonrası kamp ateşi başında masal ve şarkılar eşliğinde sohbet ile gün sonlandırıldı. Baba ve çocukların aynı çadırda sabahlamalarının ardından güne sabah erken saatlerde 6 kilometre doğa yürüyüşü ile başlayan çocuklar; kahvaltı sonrası babalarıyla takım halinde ayaklarında tahta bağlı halde yürüyüş yarışı yaparak, çeşitli oyunlar oynadılar. Çadırların birlikte toplanmasının ardından çevre temizliği yapıldı. Kamp etkinliği katılımcı her çocuğa çeşitli madalya ve hediyelerin verilmesi ile sona erdi.GEDAK Başkan Yardımcısı Güngör Kanık “ Geleneksel hale getirdiğimiz babalar çocuklar kampının bu kez değerli ve tecrübeli misafirler ile gerçekleşmiş olmasından mutluluk duyuyorum. Bu tür etkinlikler sayesinde çocuklar babalarıyla baş başa ve ekip olma anlayışı içinde zaman geçiriyorlar. Ayrıca doğada yaşam bilinci, kampçılık gibi alanlarda uygulamalı eğitim alıyorlar”

20.06.2018 

PUSULA ARAMA KURTARMA VE DOĞA SPORLARI GSK

Start your own web page with Mobirise